Операції та місії НАТО

НАТО – організація, що відіграє активну і провідну роль у гарантуванні миру і безпеки на міжнародній арені. Завдяки проведенню операцій з врегулювання криз Альянс демонструє свою готовність діяти як позитивний фактор змін і здатність виконувати завдання із гарантування безпеки в XXI сторіччі.

01

За період, що минув з першої інтервенції на Балканах у 1995 році, темп і різноманітність операцій НАТО збільшилися. З того часу НАТО залучалася до виконання завдань, що охоплюють весь спектр операцій з врегулювання криз: бойові та миротворчі операції, заходи підготовки і матеріально-технічного забезпечення й постачання, ведення спостереження і надання гуманітарної допомоги. Наразі близько 135 тисяч військовослужбовців залучені до виконання завдань НАТО в усьому світі і успішно виконують складні наземні, повітряні та морські операції за усіх типів обстановки. Ці війська зараз діють в Афганістані, Косові, Іраку, Лівії, Середземному морі, біля узбережжя Африканського Рогу та у Сомалі.

НАТО в Афганістані

Операція НАТО в Афганістані є найзначнішою з усіх, що до теперішнього часу виконувалися Альянсом. Сформовані відповідно до мандата ООН у 2001 році, Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ) діють під керівництвом НАТО з серпня 2003 року.

На усій території Афганістану в складі МССБ діють майже 130 тисяч військовослужбовців із 48 різних країн. Їхнє завдання – допомагати центральному уряду Афганістану зміцнювати свою владу в усіх районах країни та утворювати умови для відповідного функціонування демократичних інститутів і встановлення верховенства права.

Одна з найважливіших складових цього завдання – утворення професійних Афганських національних сил безпеки, що має дозволити афганцям брати на себе більше відповідальності за безпеку власної країни. У цій галузі вже досягнуто значних результатів. Практично з нуля за період з 2003 року чисельність афганської армії збільшилася і на сьогодні становить близько 164 тисяч військовослужбовців. Вона почала брати на себе керівництво більшістю операцій.
Крім проведення операцій з гарантування безпеки і розбудови афганської армії та поліції, МССБ також безпосередньо сприяють розвитку і відновленню Афганістану завдяки 28 Групам відновлення провінцій, що залучені до визначення потреб у відновлювальних роботах і допомагають гуманітарній діяльності в усій країні.

НАТО у Косові

Незважаючи на те, що Афганістан залишається основним театром військових дій НАТО, Альянс продовжує виконувати й інші свої зобов’язання, зокрема на Балканах. Нині у складі Сил для Косова (КФОР) на Балканах проходять службу майже 5,5 тисяч військовослужбовців.

Вступивши на територію Косова в червні 1999 року, щоб покласти край поширеному насильству і зупинити гуманітарну катастрофу, війська КФОР продовжують забезпечувати відчутну присутність на усій території та зберігати мир, встановлений зусиллями НАТО майже десятиліття тому.

Після проголошення Косовим своєї незалежності в лютому 2008 року НАТО погодилася зберегти свою присутність на основі Резолюції № 1244 РБ ООН. У червні 2008 року Альянс вирішив взяти на себе нагляд за розформуванням Корпусу захисту Косова та допомогти створити професійні багатоетнічні Сили безпеки Косова.

НАТО і Лівія

Після народного повстання, що сталося 17 лютого 2011 року в м. Бенгазі (Лівія), Рада Безпеки ООН ухвалила Резолюцію № 1970, якою запровадила ембарго на постачання зброї, заморозила особисті активи лівійських лідерів і ввела заборону на переміщення представників вищого керівництва. Оскільки напруга не послабилася, 17 березня було ухвалено Резолюцію № 1973, що, серед іншого, надала право країнам-членам та регіональним організаціям вжити «усіх необхідних заходів» для захисту цивільного населення Лівії і запровадити зону, заборонену для польотів.

Операція НАТО із запровадження ембарго розпочалася 23 березня. 24 березня НАТО вирішила запровадити зону, заборонену для польотів, а з 27 березня НАТО взяла на себе відповідальність за реалізацію усіх аспектів Резолюції № 1973, щоб захистити цивільне населення та райони, яким загрожував напад з боку режиму Каддафі.

Нагляд за Середземним морем

Операції НАТО не обмежуються лише зонами конфлікту. Внаслідок терористичних нападів 11 вересня 2001 року НАТО негайно розпочала вживати заходів для розширення варіантів протидії загрозі міжнародного тероризму. Новий вимір глобальній боротьбі з тероризмом було додано після початку операції з морського спостереження «Активні зусилля» у жовтні 2001 року.

Операція «Активні зусилля» під проводом ВМС НАТО має на меті виявлення та стримування терористичної діяльності в Середземному морі.
Із квітня 2003 року сили НАТО систематично здійснюють висадки на підозрілі судна за згодою капітанів кораблів і країн прапора відповідно до міжнародного законодавства.

Присутність НАТО в цьому регіоні стала на користь усім суднам, що прямують протоками, які наразі почуваються в більшій безпеці. Загалом, операція виявилася ефективним засобом як охорони стратегічного морського району, так і боротьби з тероризмом у відкритому морі. Крім цього, досвід і партнерські відносини, що розвинулися завдяки операції «Активні зусилля», значно покращили можливості НАТО в цьому аспекті операції, важливість якого надалі зростає.

Боротьба з піратством біля узбережжя Африканського Рогу

Операція «Океанський щит», яка ґрунтується на попередніх операціях НАТО з боротьби з піратством (операції «Елайд провайдер» та «Елайд протектор» – див. нижче), має на меті вжиття заходів з боротьби з піратством на морі біля узбережжя Африканського Рогу. Північноатлантична рада ухвалила проведення цієї операції 17 серпня 2009 року, вона сприяє міжнародним зусиллям з боротьби з піратством у цьому регіоні. За запитом регіональних країн у рамках операції також пропонується допомога в розвитку власних можливостей боротьби з піратською діяльністю.

НАТО та Ірак

Між Балканами і Афганістаном розташований Ірак, де НАТО проводить невелику, але важливу операцію з підтримки.

На Стамбульському саміті в червні 2004 року союзники по НАТО забули про свої розбіжності та погодилися взяти участь у міжнародній діяльності, спрямованій на надання допомоги Іраку в формуванні боєспроможних і підзвітних демократичним структурам сил безпеки. Результатом цього стало утворення Навчальної місії НАТО в Іраку.

У рамках місії здійснюється підготовка і наставництво, надаються поради за різних обставин. У наданні допомоги в проведенні підготовки в Іраку або поза його межами беруть участь усі країни – члени НАТО – допомагаючи фінансово або безоплатно передаючи техніку і обладнання.

Для підсилення цієї ініціативи та з метою розвитку довгострокових відносин Альянсу з Іраком НАТО разом з урядом Іраку працює над структурованими рамками співробітництва.

Надання підтримки Африканському Союзу

Північноатлантичний альянс продовжує надавати підтримку Африканському союзу (АС) у виконанні його миротворчих завдань на Африканському континенті – далеко за межами євроатлантичного регіону.

Із червня 2007 року НАТО сприяла АС у рамках його місії у Сомалі (АМІCОМ), допомагаючи переправляти повітрям миротворців АС. За новими запитами АС Північноатлантична рада декілька разів погоджувалася продовжити свою підтримку на шестимісячні терміни, останній з яких закінчується 29 лютого 2012 року. НАТО також продовжує працювати з АС над визначенням нових галузей, в яких НАТО може надавати підтримку Африканським резервним силам.

Допомога АМІСОМ з боку НАТО збіглася у часі зі схожою операцією з надання підтримки миротворчій місії АС у Судані (АМІC). Із червня 2005 до грудня 2007 року НАТО забезпечувала транспортування повітрям близько 37 тисяч військовослужбовців у складі АМІC, а також підготувала понад 250 представників АМІC. Незважаючи на завершення підтримки НАТО у рамках цієї місії, коли АМІC було передано місії ООН-АС у Дарфурі (ЮНАМІД), Північноатлантичний альянс негайно висловив свою готовність розглянути будь-яке прохання про надання допомоги новій миротворчій місії.