Кого називають суперсолдатами

 

Піврічний курс підготовки за програмою НАТО для Сил спеціальних операцій витримує лише кожен п’ятий кандидат

Як уже повідомляла «НА», у Збройних Силах України нещодавно з’явився окремий рід сил — Сили спеціальних операцій (ССО). Указ про їхнє створення був підписаний Президентом України 26 липня цього року. Серед завдань Сил спецоперацій — спеціальна розвідка, спеціальні заходи, контртерористичні заходи, аналіз і обробка інформації для вироблення правильної стратегії та залучення необхідних ресурсів, нетрадиційні методи ведення війни — інформаційно-психологічної операції.

01

Розвиток Сил спеціальних операцій зараз у самому розпалі. При цьому на перший план виходить підготовка фахівців. Для цього в Україні створені відповідні піврічні курси за програмою НАТО.

— Записатися на курси може будь-який кадровий військовий незалежно від спеціальності, але пройти їх зможуть не всі. Це довів перший випуск, який відбувся у травні цього року. Із 150 кандидатів до кінця дійшли лише 29, що становить приблизно 20%. І навіть такий результат вважається відмінним. У країнах НАТО такі курси проходять не більше 10% бійців. Адже не кожному під силу здійснити, наприклад, тридцятикілометровий марш-кидок у повному спорядженні або провести п’ять днів у полі без засобів існування, покладаючись лише на себе та своїх товаришів, і при цьому ще й виконати поставлене завдання, — розповів начальник прес-служби Командування Сил спеціальних операцій майор Олексій Никифоров. — Зараз ми розпочали набір кандидатів уже на треті такі курси.

02

Серед головних вимог до охочих себе випробувати — вік до 35 років, відмінний стан здоров’я та відповідна фізична підготовка. Вітається також наявність досвіду бойових дій у зоні АТО та знання англійської мови. А серед найбільш затребуваних військових спеціальностей — стрільці, сапери, зв’язківці.

— Сам курс поділяється на декілька фаз, — пояснює офіцер Вадим П., який уже пройшов такі навчання і сьогодні проходить стажування в ролі інструктора. — Перша — це первинний відбір кандидатів. Зазвичай його проходять не більше сорока відсотків від усіх охочих. Найважчим є перший тиждень, коли кандидати на службу до ССО витримують колосальні фізичні навантаження незалежно від часу доби та погодних умов. За цей період курсанти повинні навчитися діяти у будь-яких стресових ситуаціях. Головна мета цього етапу — виявити фізично та психологічно не готових до майбутньої служби в Силах спеціальної операції. Їх переконують, що такі навантаження будуть упродовж усього періоду навчання, тож після першої частини відбору залишаються найсильніші.

03

Далі бійців навчають орієнтування на місцевості. Тут уже на повну треба вмикати голову. Хто не зміг протягом певного часу знайти всі визначені точки на місцевості, повертаються до своїх частин. Ті, хто ще залишився на курсах, вчаться діяти командою. Наприклад, групі з 10–15 осіб дають декілька колод, мішків з піском та інший вантаж, який необхідно перемістити на відстань 15 кілометрів. Для цього курсанти отримують металеві труби, мотузки та колеса, з яких повинні спорудити засіб для перевезення вищезгаданого вантажу по болоту, піску та пересіченою місцевістю. Чим швидше майбутні спецпризначенці впораються з цим завданням, тим більше часу залишиться на відпочинок. На таких заняттях перевіряється здатність людей працювати в команді та вміння управляти підрозділом. Тому кожного дня призначається новий командир групи.

04

— Інструктори спостерігають за тим, як новобранці проявлятимуть себе в умовах величезних фізичних та психологічних навантажень. Під час курсів на сон лишається не більше ніж чотири години на добу. І якщо це вже другий або третій тиждень, подібні заняття є надто складними, люди інколи просто засинають на ходу, — продовжує Вадим. — Це фактично заключний етап відбору, який триває два-три тижні залежно від пори року.

05

Після цієї так званої селекції ті, хто залишився протягом місяця, проходять загальновійськову підготовку як у звичайній навчальній частині. Тут вони вже не потрапляють у стресові ситуації, можуть нормально харчуватися, а після занять, які тривають приблизно до сімнадцятої години, займатися самопідготовкою та відпочивати. Але наприкінці кожної фази загальної підготовки курсанти складають теоретичні та практичні тести. Тому фактично весь вільний час присвячують самопідготовці.

06

Далі курсанти за шість тижнів опановують тактику дій малих підрозділів. Зокрема планування операцій, вихід із засідки, дії при контакті з противником, нальоти на об’єкти, ведення розвідки, ведення бою в місті, сільській місцевості та у змішаних умовах. При цьому щодня змінюється командир групи незалежно від того, чи це солдат, сержант або офіцер. Командувати навчають як однією групою, так і трьома. Сьогодні курсант може бути кулеметником, завтра — радистом, а післязавтра — командиром.

Під час наступної фази курсанти навчаються вже за окремими спеціальностями, для кожної з них є своя програма.

— Апогеєм всього навчання є так звана тритижнева кульмінаційна вправа. Військовослужбовці демонструють усе, чого навчилися протягом курсу, — говорить Вадим. — Спочатку курсанти кожної спеціальності отримують певне завдання та займаються плануванням його виконання. На це йде близько тижня. За радянською доктриною, ці обов’язки було покладено тільки на командира, зараз же до цього залучається вся група.

07

Спланувавши операцію, курсанти повинні разом із партнерськими підрозділами (як правило, це піхота або ВДВ) почати її виконання. Тобто фахівці ССО навчаються не тільки самостійно вести бойові дії, а й діяти з військовослужбовцями інших родів військ.

— Курс навчання проходить повністю за стандартами НАТО. До підготовки наших військовослужбовців залучені інструктори із сил спеціальних операцій США, Литви, Естонії та Латвії. Значну увагу, окрім фізичної підготовки, вони приділяють психологічній стійкості. У групах постійно створюються якісь штучні провокаційні моменти для нагнітання обстановки всередині колективу. Раніше у нас такого не було, — уточнив координатор кваліфікаційного курсу ССО полковник Віталій Умінський. — І якщо людина в такій ситуації поводиться неправильно чи не може прийняти правильне рішення, група від неї просто позбавляється.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.